Lněný olejhttp://leccos.com/pics/pic/len.jpg
http://leccos.com/pics/pic/len.jpg

Poslední dobou čteme jak máme do běžné stravy zařazovat nejen lněný olej,ale i semínka a jak jsou dobrá i pro naše čtyřnohé mazlíčky,ale já třeba o lněném oleji tolik nevím, tak jsem začala pátrat co a jak :)


Lněný olej je olej nažloutlé barvy, výrazné chuti a specifické vůně, lisuje se z rostliny Linum usitatissimum L. - nebo-li Len setý. Což je jednoletá bylina,dorůstající výšky až 150cm. Asi nejvíce si zapamatujeme její nádherné velké modré květy...nepamatujete si jak chtěl krteček ušít modré kalhoty s kapsami z té krásné modré kytičky? Ano, byl to právě len, nepěstuje se totiž pouze pro svá cenná semena plná kvalitního oleje,ale i pro své lněné vlákno. Semena se sbírají v době, kdy začne nať žloutnout,ale pro vlákno se sbírají ihned po odkvětu.Původem pochází tato krásná rostlina z Egypta , kde ji pěstovali již před 5000 tisíci lety. Jelikož je však len jedna z nejstarších bylin není její původ zas až tak jistý, dříve se pěstoval hlavně pro svá vlákna a oblečení ze lnu mělo velkou oblibu a tradici.

Nás však nejvíce zajímá jeho vliv na zdraví. Olej se lisuje zastudena ze semen zralého lnu setého, někdy se využívají i postupy extrakcí rozpouštědlem,ale kvalitnější je samozřejmě lisování zastudena, kdy si olej uchovává nejvíce cenných látek. Semeno obsahuje například enzymy a vitamíny A,B,E,D,F, zcela jedinečný je obsah bílkovin a nenasycených mastných kyselin - OMEGA 3 a 6. Právě tyto kyseliny se podílejí na obranyschopnosti organismu a pomáhají také při problémech se srdcem a cévami. Další velmi důležitou látkou je například lecitin, který pomáhá v boji proti "zlému"cholesterolu a podporuje navíc mozkové funkce. Niacin nebo inulin, které jsou v oleji také obsažené , se užívají na podporu správné funkce zažívacího systému, obranyschopnosti a v neposlední řadě je důležitý pro zdravou pokožku. 

Kde tedy všude může pravidelné užívání lněného oleje nebo semínek pomoci :
 • srdeční a cévní onemocnění
 • snižuje a reguluje hladinu škodlivého LDL cholesterolu
 • je výborný a zdravý zdroj energie, výborný zdroj enzymů a důležitých omega kyselin, zvláště Omega 3 ( zdravější zdroj než ryby, díky znečištěným vodám )
 • výborný k zevnímu natírání pokožky u ekzémů, lupenky a při sušené pokožce
 • má antioxidační vlastnosti, vhodný při rekonvalescenci, po antibiotikách a všech chronických onemocnění
 • také ovlivňuje hormonální sféru ( bolestivá menstruace, menopauza )
 • normalizuje hladinu krevního cukru
 • pomáhá při zácpě
 • atd. celkově díky obsahu cenných látek je výborným olejem pro vnitřní i vnější použití
Velkou nevýhodou tohoto oleje je jeho chuť i vůně, na kterou si člověk prostě musí zvyknout nebo olej nejlépe zamíchat třeba do musli s jogurtem apod.,ale pozor olej nesmíte zahřívat! Lněný olej má tendenci oxidovat, proto je nutné skladovat ho v lednici, dobře zavřený a v temnu, nejlépe pokud koupíte olej v tmavém skle.Všechny tyto vlastnosti se však mohou plně rozvinout pouze při pravidelnějším užívání..no jo , jako cvičení :)) Také nestačí jednou za rok si dát pořádně do těla. Olej proto užívám při problémech 1-3x denně jednu malou čajovou lžičku, pokud máme doma i jiné kvalitní oleje můžeme je libovolně střídat, ne že denně vypijeme několik lžic oleje:) Zevně používáme dle potřeby, nebo do zlepšení stavu pokožky.  Pomáhá také jako součást masážních směsí pro vlasovou pokožku s lupy.

Tipy na použití v kuchyni:
http://files.tvoje-zdravi.webnode.cz/200000109-ac4acad451/ln%C4%9Bn%C3%BD%20olej%20a%20sem%C3%ADnko.jpg
http://files.tvoje-zdravi.webnode.cz
 • Lněná mouka - pokud máte mlýnek na kávu, můžete lněná semínka umlít na mouku, kterou můžete zahušťovat pomazánky nebo do těsta na chleba, když se totiž len trochu nasákne vlhkostí těsta nebo pomazánky dokáže krásně zahustit
 • Lněný olej - použijte třeba do salátů, po lžičkách jako doplněk stravy, do jogurtů, tvarohů , pomazánek apod.
 • Mouku čerstvě umletou můžeme také použít do shake/koktejlů, je jen na nás jakou příchuť zvolíme, důležité je jen ,aby semínka byla namočená v shaku déle než dvě hodiny, teprve potom začnou mletá semínka uvolňovat prospěšné látky
Tento olej také můžeme přidávat do jídla našim mazlíčkům , kolik ml a jak najdete třeba zde. Musím jen upozornit, že našemu pejskovi olej moc nezachutnal :)))) tak ne abyste nakupovali olej vyloženě pro psa, kvalita má být top jak pro nás tak i pro pejska, takže olej kupte sobě a když budete chtít a pejsek nebude tak vybíravý jako ten můj ,klidně mu olej také přidejte do jídla. Vždy je lepší olej používat v podobě semínek a oleje než v kapsličkách.

Zdroj:  http://cs.wikipedia.org ,http://www.panenske-oleje.cz/lneny-olej/, http://www.lnenyolejleci.cz, http://www.virde.cz, Bioabecedář Hanky Zemanové, www.nobilis.cz, kniha lněný olej
Komentáře

 1. Já miluju lněná semínka, tak aspoň vím, že jsou nejen dobrá, ale i zdravá :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za komentář :)

Oblíbené příspěvky