Povídání o kávě I.

V několika málo článcích bych Vás ráda seznámila s kávou trochu blíž :) Já kávu miluji a to hlavně kvůli jejímu podmanivému aroma ...a rozhodla jsem se proto o kávě si něco víc zjistit a naučit se jí rozumět. 

Kávovník se řadí mezi dřeviny a to dokonce ovocné ...no vida a pak , že káva není zdravá ,světe div se je to vlastně ovoce... Pěstování a byznys s kávou je celosvětově velmi rozšířený, není se tedy co divit , že se káva pěstuje ve více než 65 zemích světa! Také druhy kávovníku se velmi liší, některé spíš patří mezi keře jiné mezi stromy a dosahují výšky až 15ti metrů.. Patří do rodu Coffea, což asi nikoho nepřekvapí..."keř" vyniká svými krásnými jasně zelenými listy, které jsou lesklé a vypadají až uměle.
Kávová semínka jsou důležitá nejen pro naše horké latté ,ale především se jimi rostlina rozmnožuje. Semena klíčí 4-5 týdnů a na první úrodu si pěstitelé musejí počkat až 4 roky!  Kávovník je dlouholetá rostlina, která se může dožít až 30-50let.  Keře nádherně kvetou bílými květy z nichž se za pár dní stávají zelené plody, tzv.kávové třešně. Ty zrají kolem 9 měsíců ( některé i více ), zajímavostí je, že na jednom kávovníku mohou být zároveň květy i zralé plody :) Nezralé plody mají zelenou barvu, zralé potom odstíny oranžovo červené až sytě červeno-fialové.  Právě takto zbarvené jsou připraveny ke sběru.
http://www.dobrakava.eu/tajemstvi-kavovych-tresni.xhtml

Zrnka jsou uschována pod krásně zbarvenou slupkou, tenkou dužinou a ještě je kryje tenoučká stříbrná slupka. Většinou jsou v plodu dvě zrnka nazelenalé barvy,pokud v plodu vyroste jen jedno zrnko nazývá se perlové. Rostlina celkově špatně snáší zimu nebo přímé silné sluneční záření, miluje naopak kyselou půdu. Nejvíce se pěstuje v Americe a to Jižní nebo Střední, částečně také v Africe či Austrálii. V těchto oblastech se nejvíce pěstuje druh Arabika, Robusta je zase spíše v oblastech Asie, Africe a v menším množství i v Jižní Americe. Základní rozdělení je nejčastěji právě na již zmíněnou kávu Arabiku a Robustu, dále se dělí již podle jednotlivé odrůdy, jména plantáže či oblasti kde byla vypěstována.

http://www.magazinzahrada.cz/rostliny/vypestujte-si-na-zahrade-kavovnik.html

V dalším díle si již blíže přiblížíme právě tyto dva druhy kávy ...

Komentáře

  1. Díky za článek, těším se na pokračování! A jdu si jednu hned udělat.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za komentář :)

Oblíbené příspěvky