Kouzelný čaj na pokožku i na zdraví - chryzantéma

Občas mám období kávové a někdy zase čajové, teď se přes zimu hlásí období teplých čajíčku různého složení. A nedávno mi do hledáčku padl tento velmi zajímavý a méně obvyklý čaj z květů Chryzantémy. Zaujaly mě samozřejmě hlavně jeho účinky a po zakoupení mě velmi mile překvapil i chuťově.


Chryzantéma je známá především v čínské medicíně,kde se využívá pro své léčebné účinky již více než dva tisíce let! V dobách dávno minulých se tradovalo, že se jedná dokonce o bylinku,která dokáže prodloužit život nebo dokonce udělat člověka nesmrtelným :) V dobách dynastie Chan  se z těchto "kouzelných" kvítků připravoval i magický prášek, který užívali pouze císaři, kteří se díky němu dožívali vysokého věku...Není tedy divu, že je tato květina zařazena v Číně k symbolům aristokracie a mužnosti. Velmi často se proto objevovala v dílech umělců - malířů, básníků, spisovatelů atd. Dokonce se používala i v kuchyně, protože se samozřejmě jedná o jedlou bylinku, která poslouží i jinak než jen jako čaj. 

Z chryzantémy se využívají všechny části :  kořen , lístky i květy. Kvítky totiž obsahují  alkaloidy, flavonoidy, esenciální oleje, glykosidy, vitamíny A a B1, cholin, aminokyseliny a látky schopné bojovat s mnoha druhy bakterií a houbami,které jsou odpovědné za různé dermatózy. Takže tato květina je více než šikovná. Chryzantémový čaj se připravuje z několika druhů chryzantém. Nejznámější z nich jsou Chrysanthemum morifolium Ramat., Chrysanthemum indicum L

A co tedy ještě Chryzantéma umí?
 •  Má velmi silné antiseptické účinky, zabraňuje infekcím dýchacích cest, je tedy vhodných při jakých koliv respiračních onemocněních. 
 • Snižuje horečku i bolest hlavy, takže až Vás zase chytne migréna zkuste se prolít minimálně jedním litrem vlažného čaje a uvidíte zda budete i tak muset sáhnout po chemii nebo příroda pomůže :) 
 • Je výborná pro oslabená játra nebo po propařeném večeru, kdy spolu s ostropestřecem udělají dobře nejen Vašim namáhaným játrům. 
 • Dále uvolňuje křeče, snižuje zánět a vysoký tlak
 • Vhodný je i pro diabetiky, při angíně. 
 • Jejím velmi zajímavým polem působení jsou oči! Ty dokáže ve formě obkladů neuvěřitelně zklidnit a vnitřně se postará o celkové posílení zraku.
 • Co se týče kůže tak kromě uklidňujících a hojivých obkladů na oči využíváme její vlastnost hojit vřídky a akné! Je tedy ideální jako domácí pleťová voda ( připravíme klasicky čaj, přecedíme  a uchováváme v uzavřené nádobě v ledici maximálně pět dní a pak připravíme nový ) pro pleť smíšenou, normální, mastnou nebo i aknozní. Dále doporučuji odvar do všech DIY projektů na výrobu krému pro tento typ pokožky nebo do krémů na oční okolí.

Použití je formě čaje:
Lžička květů se zalijeme vařící vodou (100°C ) , přiklopí a nechá louhovat 5 minut. Lze zalít i opakovaně, dostaneme tak nálev o trochu slabší,ale stále účinný. Čaj je samozřejmě vhodný a oblíbený i u dětí. Svou chutí připomíná něco mezi čajem z měsíčku a heřmánku. Pokud chceme mít čaj jako léčebnou kůru doporučuje se pít 3x denně větší šálek a louhovat pouze 4 minuty.

Chuťově mi čaj velmi vyhovuje, ve formě obkladů na oči je víc než dobrý!! Dokáže krásně projasnit pokožku a hlavně ulevit namáhaným očím. Navíc u příjemně voní, takže ho rozhodně zařadím mezi mé nejoblíbenější čaje! Jeho cena je také příjemná za 40-50 g se pohybuje kolem 115-150Kč. 

Znáte tento čaj a jeho léčivé účinky? 
Komentáře

 1. Díky za rozšíření obzorů! Musím koupit a vyzkoušet, určitě použiju jako obklad na oči, to mě hodně tedy zaujalo. Hned v pondělí si ho koupím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není za co, ještě by to ve vnitřní užívání chtělo pravidelnost, jelikož moje kontaktními čočkami unavená očka by to jen ocenila,ale já a pravidelnost no nevim nevim :) takže zatím také jen občasné pití a obklady :)

   Vymazat
 2. Ty jo, tak to čtu poprvé, že je Chryzantéma tak zdravá. Já jsem v oblasti bylinek teprve začátečník. Zatím znám jen řepík, šalvěj a meduňku, které si pěstuji na zahrádce. Za to ale znám CBD konopí , které je svými účinky jako všechny bylinky dohromady. Neužívám ale jen CBD, vařím si i další bylinné čaje. Čím víc bylinek, tím lépe :-) .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ona u nás není tolik známá, ale v asijských kulturách je velmi oblíbenou bylinkou. Krásné bylinky co pěstujete na zahrádce, závidím, my máme jen balkonek a na jich, takže většina bylinek nevydrží to velké vedro. Taková šalvěj by byla krásná, miluji její vůni.

   Vymazat

Okomentovat

Děkuji za komentář :)

Oblíbené příspěvky